دیواره ملکوه
(علم‌کوه خراسان)

دیواره ملکوه ، دیواره‌ای زیبا بر روی قله‌ای به همین نام در خراسان رضوی است. این دیواره در یکی از بکرترین و زیباترین نقاط طبیعت خراسان واقع می‌باشد.

ملکوه از نظر ساختار زیبایی و نحوه صعود با دومین کوه ایران بی شباهت نیست. به همین دلیل نیز به علم‌کوه خراسان معروف است. این کوه، با نام قله ملکان نیز شناخته می‌شود.

ملکوه در 61 کیلومتری شمال‌غربی شهرستان تربت‌حیدریه و نزدیکی شهر کدکن قرار دارد. این قله در میان روستاهای حصار و رودمعجن است.
قله ملکوه 3013متر از سطح دریا بالاتر است و 4مسیر صعود دارد. این قله را کوه چهل تن نیز می‌نامند.
این منطقه برای دیواره نوردی ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
بسیاری از علاقمندان به سنگنوردی برای افزایش توان صعودهای زمستانه در فصل زمستان به این قله می‌آیند. بهترین فصل صعود به این قله در بهار و اوایل تابستان است.
 

عکس قله ملکوه

قله ملکوه

نام دیواره

ملکوه - سیمرغ

نزدیک‌ترین آبادی

کدکن

فاصله تا مرکز شهر

کدکن: 3ساعت

نزدیک‌ترین مرکز درمانی

روئین: 1ساعت و 7دقیقه

دیواره سیمرغ ملکوه کجاست؟

دیواره ملکوه بانام سیمرغ شناخته ‌می‌شود. دیواره سیمرغ در جبهه شمالی این کوه قرار گرفته است.

دیواره سیمرغ کجاست؟ چگونه می‌توان خود را به این دیواره رساند. برای حضور در پای دیواره سیمرغ باید خود را به کوه ملکوه برسانید.

مسیرهای صعود به قله از جبهه‌های جنوبی، غربی و شرقی از گرده است. دیواره سیمرغ نیز در وسط جبهه شمالی واقع می‌باشد.

برای رفتن به پای کار دیواره، باید خود را به کدکن برسانیم. از آنجا به سمت قله ملکوه رفته و در انتهای مسیر خاکی ماشین را پارک کنید.

جاده‌ای خاکی و عریض ما را به سمت کوه هدایت می‌کند. از آخرین باغ موجود در این راه تا چشمه حدود نیم ساعت فاصله است.

چشمه، آبی گوارا و قابل خوردن دارد و می‌توان آب مورد نیاز صعود را ازینجا تامین نمود. حرکت را در مسیری با شیب ملایم آغاز می‎‌کنیم.

از چشمه تا محلی که قله نمایان می‌شود، حدودا 45دقیقه راه است. در این ناحیه مسیر دو پاکوب وجود دارد. پاکوب سمت چپ مسیر کوهپیمایی است. پاکوب سمت راست نیز ما را به سمت دیواره می‌برد.

با نیم ساعت پیاده‌روی به محل چشمه پای کوه می‌رسیم. شروع دیواره سیمرغ در نقطه (58.834543 – 35.521505) قرار گرفته است.

صعود با ابزارگذاری و ایمنی

دیواره سیمرغ در سال 1364 توسط باشگاه آزادگان گشایش شد. تیم گشایش‌کنندگان متشکل از: زنده‌یاد عباس‌جعفری (متخلص به عباث)، محمد زرخواه و جواد نظامدوست

دیواره سیمرغ 210متر ارتفاع دارد. این دیواره دارای 5طول طناب، صعود می‌باشد. تمامی مسیر 5طول، دارای میانی‌های قدیمی P و میخ است.

در انتهای مسیر دیواره می‌توان از دهلیز فرود آمد. اما به دلیل فرسودگی کارگاه‌های قدیمی بهتر است از سمت راست گرده و به سمت قله، صعود کرد.

هرچند که کارگاه‌های مسیر آماده است اما قدیمی و فرسوده می‌باشد. به همین دلیل بهتر است برای ایمنی دیواره‌نوردی در کارگاه‌ها ابزارگذاری شود.

این مسیر را می‌توان به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای سایت سنگنوردی خراسان رضوی دانست. برای آشنایی با دیگر سایت‌های سنگنوردی خراسان رضوی اینجا کلیک کنید.

دیواره نوردی در خراسان
سنگنوردی و دیواره نوردی در خراسان رضوی
کروکی مسیر دیواره ملکوه
کروکی مسیر دیواره ملکوه

کروکی مسیر دیواره سیمرغ

ورزشکاران طبیعت، همواره برای حضور در سایت‌های ورزشی نیازمند اطلاعاتی از منطقه هستند. وجود کروکی مسیرهای سنگنوردی و دیواره‌نوردی برای علاقمندان به این رشته‌های ورزشی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در اینجا کروکی مسیر سنگنوردی دیواره ملکوه با عنوان دیواره سیمرغ را در اختیارتان قرار داده‌ام. این کروکی توسط سعید کاظم‌نژاد تهیه و منتشر شده است.

از تمامی اساتید، گشایش‌کنندگان و علاقمندانی که به تازگی مسیرها را صعود کرده‌اندتقاضا داریم: آخرین تغییرات صورت گرفته را به ما اطلاع دهید تا به‌روزترین اطلاعات، در اختیار همگان قرار گیرد.

کروکی مسیر ورزش‌های طبیعی را در آی ادونچر پیدا کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *