سنگنوردی

سنگنوردی به انگلیسی rock climbing که صخره‌نوردی نیز خوانده می‌شود، یک ورزش طبیعی است. در این ورزش فرد با استفاده از طناب و ابزارهای فنی ویژه اقدام به صعود می‌کند. یا به تراورس(حرکت افقی) برروی مسیرهای سنگی و صخره‌های طبیعی یا دیواره‌های سالنی می‌پردازد. سنگ‌نوردی، در دو بخش طبیعت و سالن انجام می‌شود.

این ورزش در رشته‌های بولدرینگ، سرطناب و سرعت طرفداران بسیاری دارد. امروزه سنگ‌نوردی را در دنیا به عنوان یک رشته ورزشی مهیج می‌شناسند. این ورزش به یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تخصصی و تفریحی ایران و جهان تبدیل شده است.

ورزشکاران این رشته را سنگ‌نورد می‌دانند. سنگ‌نوردان علاوه بر به چالش کشیدن استقامت بدنی خود، قدرت ذهن و هوش را نیز به کار می‌گیرند.

سنگنوردی
رشته‌های سنگنوردی
بولدرینگ
سنگنوردی سالن و طبیعت
سرطناب
سنگنوردی سالن و طبیعت
سرعت
سنگنوردی سالن

شروع سنگنوردی در ایران: 1371

تاریخچه سنگنوردی ایران

امروزه این تفریح به صورت رسمی دارای یک فدراسیون در ایران بوده و تیم‌های ملی مختلفی در مسابقات داخلی و خارجی آن شرکت می‌کنند. سنگ‌نوردی در ایران از سال 1371 خورشیدی به طور رسمی آغاز شد. کم کم علاقه به صعود در مناطق طبیعی سنگ‌نوردی و سپس صخره‌های مصنوعی افزایش یافت.

از کودکان 4 ساله تا تمامی افراد رده‌های سنی که سلامت و توانایی جسمانی دارند را دربرمی‌گیرد. فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران از سال 1378 شمسی به‌صورت رسمی افتتاح گردید. این فدراسیون، هم اکنون با گسترش فعالیت‌ها، مسابقات را در هشت رده سنی مختلف برگزار می‌کند.

کلاس‌های آموزشی ایده‌آلی نیز برای رده‌های سنی مختلف برگزار می‌کند. بر اساس آخرین آمار رسمی اعلام شده درحال حاضر بیش از 320 سالن سنگ‌نوردی در ایران وجود دارد. ما در مجموعه آی ادونچر سعی داریم تا تمامی سایت های سنگنوردی ایران و جهان را به شما معرفی کنیم. این سایت‌های ورزشی در دل طبیعت و توسط سنگنوردان و دیواره‌نوردان داخلی و خارجی ایجاد شده است.

این سایت‌ها به صورت پراکنده و در اقصی نقاط ایران و جهان وجود دارند. اطلاعات ارائه شده در خصوص ان مجموعه‌های طبیعی ورزشی شمال، موقعیت جغرافیایی سایت.نحوه دسترسی به این سایت‌ها و همچنین عکس و اطلاعات مربوط به مسیرها است. در بخش معرفی دیواره‌ها نیز سعی داریم با ارائه کروکی دقیق از مسیرهای صعود، آخرین تغییرات را ارائه کنیم. چنین اطلاعاتی می‌تواند به شما علاقمندان این ورزش صعودی ایمن‌تر و مطمئنی را به همراه داشته باشد.

آشنایی با سایت‌های سنگنوردی ایران
سایت سنگنوردی کول فرح ایذه

سایت سنگنوردی کول فرح – خوزستان

22 اردیبهشت 1403
سایت سنگنوردی کول فرح در هشت کیلومتری از شهر ایذه و در نزدیکی محوطه باستانی کول فرح قرار دارد. این سایت ...اطلاعات بیشتر
سایت سنگنوردی چشمه سهراب

سایت سنگنوردی چشمه سهراب – کرمانشاه

13 دی 1402
سایت سنگنوردی چشمه سهراب در نزدیکی روستایی به همین نام و در نزدیکی شهر بیستون از توابع شهرستان هرسین استان کرمانشاه ...اطلاعات بیشتر
منطقه سنگنوردی قبله

منطقه سنگنوردی قبله – خراسان رضوی

13 آذر 1402
منطقه سنگنوردی قبله از مناطق سنگنوردی خراسان رضوی واقع در شهرستان چناران و منطقه اخلمد است. این سایت در سال‌های اخیر ...اطلاعات بیشتر