دره قلجق یا دره فیروزه شیروان

دره قلجق یا دره فیروزه شیروان


دره قلجق یا دره فیروزه

دره قلجق که به دره فیروزه معروف شده، در شهرستان شیروان استان خراسان شمالی قرار دارد. روستای قُلجُق روی نقشه به نام حصار موسی بیگ شناخته شده و تا شیروان حدودا 19 کیلومتر فاصله دارد.

برای رفتن به دره زیبای قلجق باید خودتان را به شیروان برسانید. از آنجا لوکیشن بزنید و به مختصات جغرافیایی 57.973469 ، 37.509538 بروید.

در این نقطه یک سه راهی وجود دارد. مسیر سمت راست خاکی بوده و شما را از جاده فیروزه به پارکینگ فریدون و ورودی دره فیروزه می‌رساند.

مسیر سمت چپ آسفالت است و شما را از جاده قلجق به ورودی دره می‌رساند. انتهای این راه نیز یک پارکینگ قرار دارد.

 

دره قلجق کجاست؟

همانطور که پیش‌تر گفته شد، برای اینکه بدانیم دره قلجق کجاست باید خود را به خراسان شمالی و شیروان برسانیم.

شروع دره فیروزه و یا همان قلجق دقیقا در نقطه جغرافیایی 57.962808 ، 37.541284 قرار گرفته است. مسیری که همراه با جریان آبی رودخانه است و برای پیمایش آن، باید در مسیر رودخانه حرکت کرد.

رودخانه مذکور پرآب‌ترین رودخانه شیروان است که بانام قلچق شناخته می‌شود. رودخانه قلچق از کوه زکریا، گلیل و دامنه جنوب کوه سرداب و سرانی سرچشمه می‌گیرد. چند چشمه نیز در کوه پتله‌گاه و کوه سنجربیک، به این رودخانه راه می‌یابد.
رودخانه قلچق پس از سیراب کردن مزارع روستاهای قلجق، فیروزه و محمدعلی خان به سمت مزارع روستاهای زیارت و منصوران روانه می‌شود. باقی‌مانده آب رودخانه نیز وارد رود اترک خواهد شد. البته اگر آبی باقی بماند…

دیدن این بخش از زیبایی‌های طبیعت ایران برای هرکسی لذت‌بخش و آرامش دهنده است. پیمایشی سبک و البته کمی طولانی که اگر بخواهید تا انتهای دره را پیمایش کنید حدود ده کیلومتر می‌شود.

 

چرا نام قلجق دره فیروزه شیروان انتخاب شده و به دو نام مشهور است. رودی که در این ناحیه جاری است نامش رودخانه قلچق است. نام قلچاق در زبان ترکی استفاده می‌شود و شاید معنی قلجق نیز از همین واژه آمده باشد.

قلچاق به معنای دستانه آهنی است که در گذشته لشکریان از آن استفاده می‌کردند. شاید یک نوع زره بوده باشد.

دره قلجق احتمالا نام قدیمی این ناحیه است و به تازگی نامش را به دره فیروزه تغییر داده‌اند.

 

دره قلجق شیروان

این ناحیه یکی از مناطق زیبا برای طبیعت گردی است. دره قلجق شیروان در بخش‌هایی نیز شباهت بسیاری با دره شمخال دارد. شمخال در شهرستان قوچان استان خراسان رضوی واقع شده است. می‌توانید سفرنامه‌های ما و همنوردان را از اینجا مطالعه کنید.

اگر علاقمند به کمپ‌های شب‌مانی در طبیعت هستید باید بگویم جای مناسبی را انتخاب کرده‌اید. در بخش‌هایی از دره امکان برپایی کمپ شبانه فراهم است. برای این کار حتما باید وسایل شب‌مانی همچون، چادر، کیسه خواب و چراغ پیشانی را به همراه داشته باشید.

البته برای افرادی که دوست دارند از بومگردی و یا اقامتگاه‌های روستایی استفاده کنند نیز امکانات فراهم است. یک کلبه روستایی درست در میانه راه پیمایش دره وجود دارد که شما می‌توانید با هماهنگی قبلی از امکانات آن استفاده نمایید.

پیمایش دره قلجق چقدر زمان می‌برد؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که برای پیمایش این دره چقدر زمان لازم است؟ مسیر پیمایش دره تا محل چشمه حدودا 6کیلومتر است. بسته به تعداد همنوردان و توانایی آن‌ها در پیمایش، زمان مورد نیاز برای پیمودن مسیر متفاوت خواهد بود.

به اصطلاح اگر تیمی یکدست باشید در کمتر از دو ساعت دره را پیمایش خواهید کرد. این دره فقط در یک نقطه نیازمند حرکت دست به سنگ است. پیمایش آن راحت بوده و افراد در تمامی سنین می‌توانند شما را همراهی کنند.

برای پیمایش بهتر است از کفش‌های سبک و ترجیحا از نوع صندل‌های کوهنوردی استفاده نمایید. اگر از صندل و یا کفش‌های با جنس پلاستیک استفاده می‌کنید حتما جوراب بپوشید. چون ممکن است به دلیل درگیری با آب و سنگ‌های کف رودخانه و نهایتا سایش کفش به پایتان، تاول ایجاد شود.

در سال‌های گذشته آب رودخانه به حدی بوده که پیمایش در کف رودخانه سخت می‌شد. اما اکنون در سال 1401 آب رودخانه به شدت کاهش یافته و می‌توانید تمام مسیر را از راه رودخانه عبور کنید.

پس از چشمه و آبشار بست، مسیر رودخانه ادامه یافته تا به انتها دره می‌رسد. دو طرف رودخانه گیاهان مختلفی روییده است و پرندگان شکاری همچون عقاب نیز در منطقه دیده می‌شوند.

ادامه مسیر ما را به سد بارزو می‌رساند. مسافتی کلی پیمایش از ورودی دره تا انتها که محل سد می‌باشد حدودا 15کیلومتر است. بهترین گزینه برای پیمایش کل مسیر، برنامه‌ای یک و نیم روزه است. روز اول پیمایش تا انتهای دره داشته باشید و پس از کمپ در یکی از نقاط موجود صبح روز بعد راهی برگشت شوید.

اگر به این ناحیه سفر کردید و این سفرنامه برایتان مفید بود کامنت بگذارید. اگر دوست دارید می‌توانید ما را نیز در سفرهایتان شریک نمایید و با نگارش سفرنامه همراهمان باشید.

5 دیدگاه

  • سلام دره دره قلجق می باشد و هیچ تغییر نامی صورت نگرفته است.
    فیروزه مهاجرانی هستند که از فیروزه ترکمنستان به قلجق مهاجرت و بزرگان قلجق به آن ها محل سکونت دادند

  • سلام دره دره قلجق می باشد و هیچ تغییر نامی صورت نگرفته است.
    فیروزه مهاجرانی هستند که از فیروزه ترکمنستان به قلجق مهاجرت و بزرگان قلجق به آن ها محل سکونت دادند

  • دره دره قلجق می باشد و هیچ تغییر نامی صورت نگرفته است.
    فیروزه مهاجرانی هستند که از فیروزه ترکمنستان به قلجق مهاجرت و بزرگان قلجق به آن ها محل سکونت دادند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *