تفنگ دره

تفنگ دره یکی از دره‌های شناخته شده و بکر خراسان رضوی است. این دره در شهرستان کلات و منطقه‌ای به نام خَرکَت قرار دارد. تفنگ دره از ژرف‌ترین نقاط رشته کوه هزار مسجد محسوب می‌شود و به دره سیستان نیز مشهور است.

این سایت ورزشی مهیج، پوشیده از درختان ارس است و به واسطه آب و هوایی مطلوب همواره مورد توجه دره‌نوردان ایران می‌باشد. برای پیمایش این دره باید تجهیزات فنی به همراه داشته و بر فنون فرود و استفاده از طناب آشنا باشید.

 

تفنگ دره کجاست؟

زنده یاد علیرضا عاملی
زنده یاد علیرضا عاملی - ورودی تفنگ دره

این سایت تخصصی ورزشی، دو هزار متر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد. چشمه حیات در این منطقه قرار دارد. رودخانه ایدلیک نیز از این دره عبور می‌کند. حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که تفنگ دره کجاست؟

برای رسیدن به این ناحیه و شروع پیمایش دره باید خود را به تخت سیستان برسانید. برای حضور در این ناحیه باید از ماشین‌های کمک‌دار استفاده کنید و یا با یکی از راهنمایان محلی همراه شوید تا شما را با وانت و یا تراکتور به ورودی دره برسانند.

کروکی مسیر تفنگ دره کاملا واضح است. وقتی به تخت سیستان رسیدید از آنجا پاکوبی بر روی یال تخت سیستان مشخص می‌باشد. با حدود سه ساعت پیاده روی به ورودی دره؛ با مسیری شن اسکی مانند خواهید رسید.

البته در سال‌های اخیر سیلاب‌های فصلی تغییرات بسیاری را در این ناحیه ایجاد کرده است. شن اسکی کاملا از بین رفته و اولین کارگاه فرود نیز بر اثر سیل کنده شده است. تفنگ‌دره به دلیل سیلابی بودن از دره‌های وحشی خراسان بوده و برای پیمایش آن باید با تجهیزات کامل در منطقه حاضر شوید.

عموما علاقمندان به دره‌نوردی برای پیمایش این ناحیه به تخت سیستان آمده و شب را در همان مکان اتراق می‌کنند. برای پیمایش این دره به دلیل وجود چهار فرود 50متری حداقل سه حلقه طناب 50 متری نیاز است.

بهترین زمان سفر به این ناحیه تابستان است که هوایی مطبوع دارد و برای شب‌مانی نیازی به چادر کمپ ندارید. روز اول از چشمه و نهرهای آب خبری نیست.

بنابراین حتما برای آب مصرفی یک تا یک و نیم روزه‌تان برنامه‌ریزی کنید. پس از یک روز پیمایش و فرود از مسیرهای دره‌نوردی که بین 7تا25متر ارتفاع دارد در انتها به محل کمپ دومین شب خواهید رسید. چشمه‌ای به نام چشمه حیات در اینجا قرار دارد.

 

32 آبشار بزرگ و کوچک در تفنگ دره

تفنگ دره متشکل از 32 آبشار کوچک و بزرگ است. بهترین فصل پیمایش این ناحیه تابستان می‌باشد زیرا که در مابقی فصول سرمای هوا بسیار بوده و احتمال وقوع سیل نیز خطرآفرین است.

پیمایش تفنگ‌دره که از زیباترین و بکرترین دره های ایران و دره های خراسان رضوی است به دو و نیم تا سه روز زمان نیاز دارد. درون دره از  آنتن‌دهی خطوط ارتباطی تلفن خبری نیست.

چهار فرود و آبشار بلند 50متری در این دره وجود دارد. آخرین فرود که فرودی 50متری است به آبشار زندگی معروف می‌باشد. از آخرین فرود تا آبشار ایدلیک حداقل سه ساعت راه است.

دره ایده لیک حداقل چهار فرود دارد که دوتا از فرودها بولت کوبی نیست.

از خروجی دره تا اولین محل دسترسی به خودرو (روستای ایدلیک) باید حداقل 6 تا 7 ساعت پیاده‌نوردی کرد. عموما برای پیمایش این دره از تخت سیستان وارد شده و تا روستای ایدلیک را پیمایش می‌کنند.

عده‌ای نیز ترجیح می‌دهند از تخت سیستان وارد شده و پس از آبشار زندگی مجدد با یک کوهنوردی سخت خود را به تخت سیستان برسانند.

کشف و گشایش این دره توسط تیم 12 نفره‌ای به سرپرستی رضا  اسماعیلی انجام شد. این دره در چند مرحله ایمن سازی شده: سال 82 و 86 دو مرحله اول بوده است.

آخرین اصلاح، ایمن‌سازی و بولت‌کوبی مسیرها نیز توسط محمدعلی یوسفی از اساتید دره نوردی ایران صورت گرفته است.

مستند تفنگ‌دره و داستان کشف و گشایش این دره را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید. این فیلم مستند، توسط میثم نظری‌زاده تهیه و تولید شده است.

تفنگ دره

ما در مجموعه آی ادونچر تلاش داریم تا سایت‌های ورزشی موجود در طبیعت را به شما معرفی کنیم. امیدوارم این اطلاعات برای شما علاقمندان به رشته‌های ورزشی طبیعی به ویژه دره نوردی کاربردی باشد.

نظرات شما دوستان راه‌گشای ادامه فعالیت‌های ما است. صفحات مجازی ما را نیز دنبال کنیدو به دوستانتان معرفی نمایید.

 

4 دیدگاه

 • درود
  اسم آبشار اخر وداع نیست و اسمش زندگی هست
  فرود های پنجاه متری چهارتا دارد و باید طناب پنجاه متری حداقل سه حلقه همراه داشته باشین
  از انتهای دره تا فرود اول دره ایده لیک حداقل سه ساعت پیمایش دارد
  از خروجی تفنگدره تا اولین جایی که ماشین برسید در روستای ایده لیک حداقل ۶ تا ۷ ساعت پیمایش دارد
  دره ایده لیک حداقل چهار فرود دارد که دوتا از فرودها بولت کوبی نیست
  این دره در چند مرحله ایمن سازی شده
  سال 82
  سال 86
  دو مرحله اول بوده

  • درود بر شما آقای اسماعیلی سپاس ازینکه این دره زیبا را گشایش کردید
   و ازینکه اطلاعات رو اصلاح و تکمیل فرمودید بسیار سپاس گزارم
   این همکاری برای ما بسیار ارزنده و ارزشمند است
   امیدوارم مابقی اساتید و دوستان بزرگوار نیز برای به روزرسانی اطلاعات ما را همراهی و یاری کنند.

 • درود بر همنوردان جان
  من مجید احمدی هستم و دره رو مرداد ماه ۱۴۰۱ همراه دوستان پیمایش کردیم ، لازم دونستم چند مورد رو مجدد یاداوری کنم و اون اینه که حتمن ابزار و لوازمی که برای برنامه اکتشافی لازم هست رو همراه داشته باشید ، چون ما که وارد دره شدیم تقریبن نیمی از دره رو با کارگاه طبیعی و دو فرود رو مجبور شدیم با ۱۰۰ متر طول طناب فرود بیایم ، و مسئله دیگه هم اینکه در برنامه ریزیها حتمن تایم اضافه در نظر بگیرید که اگه با مسئله پیش بینی نشده ای روبرو شدید زمانبندیتون زیاد بهم نخوره .
  ما تفنگدره رو پیمایش کردیم ، دره سیستان رو هم پیمایش کردیم و مجدد از انتهای شهشو شروع به بالا کشی و برگشت به محل ماشینها کردیم .
  چالش ما در این برنامه خرابی ورودی دره و شن اسکی بود که بر اثر ریزش دیواره بوجود امده بود و خرابی کارگاههای نیمی از مسیر دره و کمی هم مسیر بالاکشی بود که سیل پاکوب رو در چند جا خراب کرده بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *