دره قزقلعه

دره قز قلعه و یا همان تنگ قزقلعه در نزدیکی شهر گرگان و منطقه جلین واقع می‌باشد. این سایت ورزشی یکی از دره های استان گلستان است که به تازگی برای اجرای برنامه‌های آموزشی ایمن‌سازی شده است.

جلین، شهری است که در بخش مرکزی شهرستان گرگان و در استان گلستان قرار دارد. این شهر بر اساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن، حدود 7500نفر جمعیت دارد. در گذشته به این شهر جلین اولیا می‌گفتند اما امروزه به جلین معروف است.

جلین در سال 1387 از منطقه‌ای روستایی به بافت شهری تغییر یافت. این شهر در پنج کیلومتری شرق گرگان و در جاده اصلی مشهد به گرگان قرار دارد. این شهر دارای باغ‌ها و مزارع بسیاری است و شغل عموم مردم این ناحیه نیز کشاورزی می‌باشد.

رودخانه گرمابدشت در جنوب شهر جلین جريان دارد. اين رودخانه، از كوه‌های البرز شرقی سرچشمه می‌گیرد. وجود این رودخانه و کوه‌های سربه فلک کشیده بر زیبایی‌های منطقه افزوده است. جلین سفلی و اسلام آباد در قسمت شرقی و غربی این شهر قرار دارند.

از مکان‌های دیدنی در نزدیکی جلین می‌توان به سد کوثر یا سد نومل اشاره کرد. امامزاده طیب و کاروانسرای رباط سفید از دیگر مکان‌های تاریخی و توریستی در این ناحیه است. چشمه هفت پله تخته گجه نیز در این منطقه قرار دارد.

از دیگر مناطق جذاب و توریستی در این ناحیه منطقه باغشاه و سایت سنگنوردی باغشاه است. تجمع تمامی این جاذبه‌های مهیج ورزشی، توریستی و گردشگری، جنگل توسکستان را بیش از پیش مورد توجه قرار می‌دهد.

اگر به ورزش‌های هیجانی علاقمندید و خانواده شما علاقه‌ای به چنین ورزش‌هایی ندارند می‌توانید یک کمپ زیبا را برایشان به همراه بیاورید. شما به همراه تیم و همراهانتان به ورزش بپردازید و افرادی که توانایی حضور در این مکان را ندارند از زیبایی‌های منطقه لذت ببرند. امکان شب‌مانی در این ناحیه فراهم است. پیمایش منطقه‌ای جنگلی و زیبا نیز خالی از لطف نیست.

دره قز قلعه کجاست؟

اگر دره نوردی می‌کنید و یا به دنبال ورزش‌های هیجان‌انگیز در طبیعت هستید حتما خواهید پرسید که دره قزقلعه کجاست؟ این سایت دره‌نوردی در نقطه جغرافیایی N:36°42′05.2″ – E:54°34′29.1″ واقع شده است.

برای رفتن به دره های ایران حتما این نکته را در نظر داشته باشید که کشور ما سیل‌خیز است. بنابراین پیش از ورود به چنین سایت‌هایی و انجام این ورزش مهیج و پرخطر حتما از شرایط آب و هوایی اطمینان پیدا کنید.

برای رفتن به این دره باید ابتدا به نزدیکی شهر جلین بروید. قبل از ورودی جلین از جاده مشهد – گرگان مسیری در سمت چپ جاده شما را به جنگل توسکستان می‌رساند. از این جاده وارد شده و به سمت روستای توسکستان خواهید رفت.

از روستای اصفهان کلاته و خیرات خواهید گذشت تا به روستای توسکستان برسید. از محل پارک خودروها تا ورودی دره حدود 90 دقیقه کوهپیمایی و جنگل‌نوردی دارد.

اکتشاف و گشایش دره قز قلعه

قزقلعه گلستان را یکی از دره‌های زیبای این استان می‌دانند. دره‌ای با فرودهای زیبا که برای فرود از آن‌ها با آب درگیر خواهید بود.

این دره توسط احمدغفاری از دره‌نوردان استان گلستان اکتشاف و گشایش شده است. در سال 1401 نیز به درخواست هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی و با حضور محمدعلی یوسفی مربی درجه دو دره‌نودی ایران مجدد ایمن‌سازی شد. باشگاه کوهنوردی هیرکان‌کنیون به مدیریت احمدغفاری نیز در این راه همکاری و مشارکت داشت.

باسپاس از محمدعلی یوسفی، احمدغفاری، محمدفلاح و حسین‌شایگان که در گردآوری اطلاعات یاریمان رساندند.

کروکی مسیر و نقشه دره

ورزش‌هایی که در طبیعت اجرا می‌شود خطرات بسیاری را به همراه دارد. دره‌نوردی نیز از جمله این ورزش‌ها است که مستقیم با عوامل طبیعی درگیر است.
تغییرات محیطی و عواملی همچون سیل، زلزله، رانش زمین و حتی تغییرات دمای هوا بر روی سایت‌های ورزشی طبیعی اثرگذار می‌باشد. به همین دلیل از شما خواهشمندیم پیش از اقدام به حضور در منطقه از آخرین تغییرات محیطی محلی آگاه شوید.
برای کسب اطلاعات بیشتر از منطقه و ارتباط با لیدر محلی با ما در تماس باشید. دره مورد نظر دارای شش فرود بلند و کوتاه است که بلندترین آن 40متری می‌باشد.
دره قزقلعه

از تمامی اساتید، گشایش‌کنندگان و علاقمندانی که به تازگی مسیرها را صعود کرده‌اندتقاضا داریم: آخرین تغییرات صورت گرفته را به ما اطلاع دهید تا به‌روزترین اطلاعات، در اختیار همگان قرار گیرد.

کروکی مسیر ورزش‌های طبیعی را در آی ادونچر پیدا کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *