سنگنوردی زنان

سنگنوردی زنان


سنگنوردی زنان

سنگنوردی زنان جهان را می‌توان از دیدگاه‌ها و زوایای مختلف بررسی کرد. ما در این مقاله، به معرفی برترین زنان سنگنورد جهان پرداخته‌ایم. امروزه تعداد سنگنوردان به ویژه در میان جامعه زنان بیش از گذشته است. علاقمندان به این رشته ورزشی همواره در حال گسترش بوده و آهسته جایگاه اصلی خود را در میان این ورزش مهیج به‌دست می‌آورند.

قبل از هر چیز باید بدانید که در این مقاله به زنان سنگنوردی پرداخته‌ایم که توانسته‌اند مسیرهایی با درجه سختی 5.15 را صعود کنند. قطعا می‌دانید که تا سال 2023 مسیرهای بسیاری با درجه سختی صعود 5.15 در سطح جهان گشایش و مورد استقبال سنگنوردان قرار گرفت. اما تعداد بسیار محدودی از سنگنوردان مرد و زن، موفق شدند این مسیرها را صعود کنند.

کریس شارما در سال 2001، با صعود مسیر بیوگرافی با درجه سختی 5.15A موفق شد نام خود را به عنوان اولین سنگنورد صعودکننده با درجه سختی 5.15 ثبت کند. هرچند که از طرف کریس شارما و بر اساس قوانین آمریکایی این مسیر بانام ریلیزیشن نامیده شد اما گشایش کننده مسیر نام آن را بیوگرافی گذاشته است.

برخی نیز معتقدند الکس هوبر با صعود مسیرهای وِیب رُز و اُپِن اِیر در سال‌های 1996 و 1994 نخستین صعود کننده به مسیرهای 5.15 بوده است. هرچند که در آن سال‌ها این دو مسیر یاد شده با درجه سختی 5.14d شناخته می‌شد اما در سال‌های اخیر ارتقا یافت و به مسیرهای 5.15a پیوست.

سنگنوردی زنان و صعود مسیرهای 5.15

در سال 2017، مارگو هیز اولین زنی بود که از مسیر La Rambla، با درجه سختی صعود 5.15a صعود کرد. این مسیر از مسیرهای محبوب در اسپانیا است و مارگو هیز با صعود این مسیر به اولین زنی تبدیل شد که مسیری با چنین سختی را صعود کرده است.

این مسیر در ابتدا توسط هوبر به عنوان یک مسیر 35متری گشایش شد و پس از آن دنی آندرادا شش متر دیگر این مسیر را گسترش داد. مسیر 41متری شد و اولین بار در سال 2003 توسط رامون جولیان پویگبلانکه صعود شد. در سال 2017 صعود هیز از این مسیر باعث شد یک سری صعودهای قوی زنانه آغاز شود.

مارگو هیز ؛ اولین زن صعود کننده 5.15

مارگو هیز، 11 فوریه  1998 در کلرادو آمریکا زاده شد. او به عنوان یک صخره نورد حرفه‌ای آمریکایی در دنیا شناخته شده است. مارگو هیز در سال 2017، به عنوان نخستین زن تاریخ سنگنوردی جهان، موفق شد مسیری با درجه سختی 9a+ (5.15a) را صعود کند. او هفت ماه بعد در سن 19 سالگی موفق شد مسیری را که کریس شارما در فرانسه با نام بیوگرافی صعود کرده بود را به راحتی صعود نماید.

مارگو هیز؛ نوه یک پزشک با نام دکتر جیمز موریسی است که رهبری صعودهای کوهنوردی در اورست را برعهده داشت. پدر مارگو نیز از جمله کوهنوردان آمریکایی بوده که در یوسیمیتی فعالیت می‌کرد. مارگو ابتدا، یک ژیمناستیک کار بود و از ده سالگی کوهنوردی را آغاز نمود. در همان سال‌ها بود که مارگو به دلیل علاقه به سنگنوردی، وارد تیم سنگنوردی ABC شد. مجموعه‌ای از سنگنوردان جوان آمریکایی. در آنجا، رابین اوربسفیلد ” Robyn Erbesfield ” مربیگری مارگو را در رشته بولدرینگ برعهده گرفت. 

هیز عضو تیم ملی ایالات متحده آمریکا بوده و در سه ماده بولدرینگ، لید و سرعت فعالیت داشت. او در سال 2015، در مسابقات جهانی جوانان IFSC در آرکو ایتالیا، به مقام دومی دو رشته بولدرینگ و سرعت دست یافت و پس از جانجا گارنبرت ایستاد و نقره گرفت. در سال 2016، نیز در مسابقات قهرمانی جوانان جهان IFSC گوانگژو (چین)، در رشته بولدرینگ و لید پیروز شد و به قهرمانی دست یافت.

هیز یکی از چهار زنی بود که در سال 2019 به همراه تیم ملی ایالات متحده به عنوان اولین گام برای راهیابی به مسابقات سنگنوردی المپیک 2020 یک مقام کسب کرد. او در سال 2016، برای صعود موفقیت آمیز 14 مسیر با درجه 5.14 موفق به کسب جایزه طلایی پیتون شد.

26 فوریه 2017، هیز به عنوان اولین زن در تاریخ سنگنوردی جهان موفق شد، مسیر La Rambla، در سیورانا، اسپانیا، را با درجه 9a+ (5.15a) ، صعود کند. 24 سپتامبر 2017، سومین صعود مسیر بیوگرافی “Realization/Biographie” در منطقه Céüse فرانسه رقم خورد و این افتخار به هیز رسید. این مسیر دارای درجه سختی صعود 9a+ (5.15a) است.

مارس 2019 هیز، سومین مسیر 9a+ (5.15a) خود را به پایان رساند. او با صعود از پاپیچولو در اولیانا، اسپانیا، موفق شد معیار سه گانه برجسته‌ترین مسیرهای درجه‌بندی شده 9a+ (5.15a) را تکمیل کند.

آناک ورهوفن

آناک ورهوفن، 15 ژوئیه 1996در بلژیک متولد شد. پدر و مادر آناک هردو کوهنورد بودند و آناک از چهارسالگی صعودکردن را آموخت. آناک ورهوفن در جهان به عنوان زن صخره نورد بلژیکی شناخته شده و بارها با پیراهن تیم ملی بلژیک بر سکوی قهرمانی مسابقات جهانی، ایستاده است.

در سال 2016، نام آناک در رده نخست فهرست رتبه‌بندی جهانی IFSC  قرار گرفت. او در سال 2017 به قهرمانی بازی‌های جهانی سنگنوردی زنان IFSC و مسابقات قهرمانی اروپا نایل شد. در اواخر سال 2017، ورهوفن به دلیل آسیب دیدگی شدید آرنج از مسابقات کناره‌گیری کرد. این آسیب دیدگی تا سال 2019 همراه آناک بود. تا اینکه او به اجبار در ژوئن 2021، با اعلام بازنشستگی از مسابقات سنگنوردی، تمریناتش را به پروژه‌های سنگنوردی طبیعت، معطوف کرد.

سپتامبر 2017، آناک ورهوفن مسیری با درجه سختی 5.14d را صعود کرد که تا آن زمان هیچ سنگنوردی آن را صعود نکرده بود. مسیری بانام Sang neuf که در منطقه ساحلی پیروت “Pierrot” فرانسه قرار دارد. این مسیر با درجه سختی صعود 9a (5.14d) بوده و نخستین صعود از آن که در اصطلاح سنگنوردان به آن (first ascent) می‌گویند، با نام ورهوفن ثبت شده است.

او با ترکیب این مسیر با مسیر Sweet Neuf موفق شد نخستین مسیر با درجه سختی 5.15a را در دوران فعالیتش صعود کند. به این ترتیب آناک؛ اولین سنگنوردی بوده که این مسیر را صعود کرد و نام خود را در تاریخ سنگنوردی ثبت نمود. این مسیر در ژوئن 2019 برای دومین بار و توسط “سدریک لاچات” سوییسی صعود شد.

آناک ورهوفن، دومین زن تاریخ سنگنوردی زنان بود که موفق شد، مسیری با درجه سختی 9a+ (5.15a) را صعود کند و نامش برای همیشه در تاریخ سنگنوردی جهان ثبت نمود.  دسامبر 2017، ورهوفن صعود مسیری با درجه 9a/9a+ بانام Ciudad de Dios pa la Enmienda را در اسپانیا تکمیل کرد. به این ترتیب فرست اسنت این مسیر نیز با نام او ثبت شد.

آناک در نوامبر 2019، دومین صعود (5.15a) 9a+ خود را در مسیری بانام “جو ماما”، در اسپانیا انجام داد. ژوئن 2020، ورهوفن مسیر “گرافتیو” را صعود کرد. مسیری که 15 سال قبل از آن بولت‌کوبی شده بود، اما تا آن زمان هیچ کسی موفق نشده بود آن را صعود نماید. ورهوفن آن را 8c+/9a درجه‌بندی کرد و آن را سخت‌ترین مسیر سنگنوردی بلژیک دانست. او نام این مسیر را به یاد کوهنورد سابق بلژیکی Chloé Graftiaux “گرافتیو” نهاد.

موثرترین زنان سنگنورد جهان

آناک و مارگو هر دو به عنوان الگوهایی موثر در میان زنان و دختران سنگنورد جهان مطرح هستند. در میان برترین زنان سنگنورد جهان، نام دختران سنگنورد اتریشی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی و ژاپنی نیز به چشم می‌خورد. بدون شک، نام دختران و زنان سنگنورد ایران در میان برترین‌های جهان خالی است. هرچند که سنگنوردی زنان در ایران با مشکلات بسیاری از جمله نبود امکانات مناسب تمرینی رو به رو است.

آنجلا ایتر اتریشی، جولیا چنودی از فرانسه و لورا رگورا از ایتایا، سه، چهار و پنجمین زنان صعودکننده به مسیرهای سنگنوردی 5.15، هستند. این سه زن سنگنورد، موفق شدند سخت‌ترین مسیرهای صعود شده توسط زنان را بانام خود ثبت کنند. آن‌ها صعود از مسیرهایی با درجه سختی (5.15b) 9b را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند.

آنجلا ایتر ؛ پرچم‌دار صعود سنگنوردی زنان

آنجلا ایتر در 27 ژانویه 1986 در آرتسل ایم پیتستال (Arzl im Pitztal) اتریش زاده شد. آنجلا موفق شد شاهکاری از صعودهای سخت را برای زنان سنگنورد جهان رقم بزند. او رد پوینت صعود سنگنوردی زنان را فقط با فاصله هفت ماه پس از صعود مارگو هیز ، جابه جا کرد. آنجلا اولین صعود زنان را در مسیری با درجه سختی 5.15b با نام خود ثبت کرد. این درحالی است ارتقای رد پوینت مردان از 5.15a به 5.15b ، هفت سال طول کشید.

آنجلا در سال‌های 2004 تا 2006 به صورت متوالی قهرمان جام جهانی سنگنوردی در رشته لید ( سرطناب) بود و چهار قهرمانی جهانی را در مسابقات IFSC در کارنامه خود ثبت کرده است. او در سال 2011 به بیست و پنجمین پیروزی خود در جام جهانی دست یافت.

آنجلا ایتر از سال 2002 تا کنون در مسابقات مختلف جهانی شرکت کرده و توانسته 42 مدال را برای تیم ملی اتریش به ارمغان آورد. 25 طلا، 13 نقره و 4 برنز دستاوردهای آنجلا ایتر بود که 154 سانتی‌متر قد و 46 کیلوگرم وزن دارد.

ایتر یکی از قوی‌ترین زنان سنگنورد جهان به حساب می‌آید. او اولین زنی است که مسیر La Planta de Shiva با درجه سختی صعود 9b (5.15b) را صعود کرد. وی در سال 2020، نیز صعود از مسیری با نام مادام چینگ را که یک مسیر 9b (5.15b) می‌باشد، به پایان رساند.

آنجلا با این صعودها، سنگنوردی زنان را دگرگون کرد و راه برای صعودهای 5.15b هموارتر شد. زنان سنگنورد با علم به توانایی خود پیش رفتند. هرچند که تا کنون نتوانسته‌اند مسیری سخت‌تر از این درجه سختی را صعود کنند اما تعداد زنان صعودکننده به مسیرهای 5.15 در حال حاضر به هفت نفر رسیده است.

جولیا چنوردی

جولیا چنوردی زاده ۲۵ ژوئن ۱۹۹۶ در فرانسه است. یک صخره‌نورد حرفه‌ای فرانسوی که تخصص فعالیت‌هایش معطوف به صعودهای ورزشی یا همان سنگنوردی در سالن است. او تجربه سنگنوردی طبیعت را نیز در کارنامه خود داشته و در این نوع صعود نیز متبهر است. به گونه‌ای که در 7 نوامبر 2020، به عنوان دومین زن تاریخ سنگنوردی جهان موفق شد مسیری با درجه سختی (5.15b) 9b را صعود کند. نام این مسیر Eagle-4 بوده و در سن لژر دو ونتو، فرانسه قرار دارد.

از مدال‌هایی که چنوردی در مسابقات جهانی کسب کرده است می‌توان به مدال طلای بازی‌های جهانی 2017 در وروتسواو لهستان ، اشاره کرد. او همچنین در سال‌های 2013، 14 و 15 مدال برنز مسابقات جهانی را از آن خود کرده است. چنوردی در مسابقات فرانسه نیز از سال 2012 تا 2017 شرکت داشته و چهار مدال نقره و دو مدال برنز از دست‌آوردهای او در این دوره از مسابقات بود.

جولیا چنوردی با 163 سانتی‌متر قد و 52 کیلوگرم وزن ، درجه آن سایت مسیرهای 5.13d را دارد. سخت‌ترین مسیری که تا کنون صعود کرده، مسیر Eagle-4 با درجه 5.15b بوده است. از دیگر صعودهای شاخص او در طبیعت می‌توان به صعود مسیر Super Crackinette در فرانسه اشاره کرد. این مسیر با درجه سختی 5.15a در 13 مارچ 2020 توسط جولیا صعود شد.

لورا روگورا

لورا روگورا (متولد 28 آوریل 2001) یک صخره نورد ایتالیایی که در سنگنوردی در سالن تخصص دارد. او در سال 2021، با صعود مسیر Erebor در سن پائولوی ایتالیا، با درجه 9b (5.15b) نام خود را در تاریخ سنگنوردی جهان ثبت کرد. او سومین زنی است که مسیری با این درجه سختی را صعود کرد.

سال 2019، روگورا در بازی‌های المپیک تابستانی 2020 شرکت کرد وبه مقام دوم سنگنوردی لید دست یافت. در مسابقات قهرمانی اروپا نیز با کسب 3 مدال از 4 مدال طلای مسابقات قهرمانی جوانان جهان، اول شد. او در رشته سرطناب(لید)، بولدرینگ و دسته ترکیبی در رده سنی نوجوانان، قهرمانی اروپا را از آن خود کرد.

سال 2015، زمانی که لورا فقط 14 سال داشت، موفق شد مسیری با درجه 9a (5.14d) را صعود کند. او در سال 2021، به عنوان سومین زن در تاریخ، مسیری با درجه 9b (5.15b) را صعود کرد. رگورا در سال 2023، نیز اولین زنانی بود که صعود مسیری با عنوان لاپسوس در ایتالیا را با موفقیت به اتمام رساند. درجه سختی صعود مسیر لاپسوس برابر با 9a+ (5.15a) است.

لورا با 152 سانتی‌متر قد، گرید آن سایت 5.14a را در کانامه خود دارد. فرست اسنت صعود هفت مسیر با درجه سختی 5.14c و 5.14d را نیز با نام خود به ثبت رسانده است.

پیشرفت سنگنوردی زنان از کجا آغاز شد؟

اگر بخواهیم تاریخچه سنگنوردی زنان جهان را مرور کنیم نمی‌توانیم بی توجه از نام جاسون برزیارتو اسپانیایی “Josune Bereziartu” عبور کنیم. او یکی از اسطوره‌های بی چون و چرای سنگنوردی در جهان است.

جاسون برزیارتو 19 ژانوریه 1972 در شهر باسک اسپانیا متولد شد. او اولین زنی بود که موفق شد مسیری با درجه سختی 5.14D/5.15A را صعود کند. وی، در دهه 1990 برترین و قدرتمندترین زن سنگنورد شناخته شده بود. جاسون در سال 2005 موفق شد، فاصله ردپوینت سنگنوردی زنان و مردان را به هم نزدیک کند.

جسون برزیارتو -Josune Bereziartu - قویترین زن سنگنورد

او یکم می 2005، مسیری با درجه سختی 5.14D/5.15A را صعود کرد و در جهت اعتلای این ورزش در میان زنان، گامی استوار برداشت. جهانیان، جاسون را به عنوان اولین زنی می‌شناسند که موفق شد، مسیرهایی با درجه سختی 5.13C تا 5.14D را صعود کند.

جاسون برزیارتو از 17 سالگی و پس از تماشای مستندی از دو دختر سنگنورد به این رشته ورزشی علاقمند شد و این ورزش را در پیش گرفت. او هم اکنون 52 سال داشته و همچنان ورزش می‌کند. دوچرخه سواری و اسکی از دیگر ورزش‌های مورد علاقه او است.

آشیما شیرایشی، یک سنگنورد ژاپنی-آمریکایی است. او با فاصله ده سال پس از صعود جاسون موفق شد مسیری با درجه سختی 5.14D/5.15A را صعود کند. او در زمان صعود به این مسیر فقط 13 سال داشت و جوانترین سنگنورد صعودکننده به مسیری بالاتر از 5.14D شد.

آشیما متولد 3آوریل 2001 در نیویورک آمریکا است و سنگنوردی را از شش سالگی آغاز کرد. او در سال‌های 2015-2016-2017 در مسابقات جهانی سنگنوردی مدال طلا را در دو رشته لید و بولدر بدست آورد.

او 23 مارس 2015 موفق شد مسیر Ciudad de Dios واقع در اسپانیا را با درجه سختی (5.14d/5.15a) 9a or 9a+ صعود کرد. آشیما در صعود بولدر تخصص دارد و اولین زنی است که توانست مسیر 8C – V15 را صعود کند. این مسیر هاریزون نام داشت و در کوه Hiei ژاپن قرار دارد. مسیر Sleepy Rave نیز در نشنال پارک آمریکا با همین درجه سختی صعود، از دیگر مسیرهای بولدری است که آشیما در سال 2016 صعود کرد.

برای آشنایی با سایت‌های سنگنوردی ایران، اینجا کلیک کنید. ما را به دوستانتان معرفی کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *