منطقه سنگنوردی قبله

منطقه سنگنوردی قبله از مناطق سنگنوردی خراسان رضوی واقع در شهرستان چناران و منطقه اخلمد است. این سایت در سال‌های اخیر مورد توجه سنگنوردان و مربیان این رشته قرار گرفت. تا کنون مسیرهای متنوعی با درجه سختی صعود متفاوت در این سایت گشایش شده است. این منطقه سنگنوردی برای مبتدیان خیلی جذاب نیست، چرا که درجه سختی صعود مسیرها برای تمرین آن‌ها بالا بوده و تعداد مسیرهای با درجه سختی 5.10 محدود است.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که کجا برم سنگنوردی ؟ ما در آی ادونچر ( iadventure ) سعی داریم در مقالات مختلفی به این سوال پاسخ دهیم. برای آشنایی با این منطقه ابتدا اخلمد و دره بیدستان را معرفی می‌کنیم و سپس به وضعیت موجود سایت می‌پردازیم. این منطقه سنگنوردی برای تمرین در فصول گرم سال بسیار مناسب می‌باشد. شب‌مانی در این ناحیه امن و مطمئن بوده و فقط باید مراقب ساکنان حیات وحش باشید.

سایت سنگنوردی قبله

منطقه سنگنوردی

دیواره قبله

نزدیک‌ترین آبادی

اخلمد:حدود 3کیلومتر خاکی (25دقیقه)

فاصله تا مرکز شهر

چناران:28کیلومتر (50دقیقه)

فاصه اولین مرکز درمانی

بیمارستان ثامن چناران: 36کیلومتر(55دقیقه)

اخلمد، پایتخت سنگنوردی خراسان

اخلمد به واسطه آبشارهای طبقاتی و پر آب و رودخانه دائمی‌اش آب و هوایی مطبوع داشته و به عنوان منطقه گردشگری همواره مورد توجه گردشگران است. این ناحیه به ویژه در فصل تابستان پذیرای خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی است و قول معروف در روزهای تعطیل، اینجا جای سوزن انداختن نیست!…

اما چرا اخلمد را پایتخت سنگنوردی در خراسان خواندیم؟! در این منطقه چندین سایت سنگنوردی و دیواره‌نوردی پویا وجود دارد که در کمتر نقطه‌ای در خراسان و یا حتی کشور چنین شرایطی را شاهد هستیم. سایت‌های سنگنوردی اخلمد شامل، موقعیت ناصر، سایت شماره‌ها، دره کندر، دره بیدستان یا همان دیواره سنگنوردی قبله است و سایت سنگنوردی چکاوک نیز در نزدیکی اخلمد واقع شده. پرده عقاب‌ها، پرده کمرچاه، دیواره سفید و دیواره الله اکبر نیز که در خود چندین مسیر بلند و کوتاه را جای داده‌اند از دیگر مناطق سنگنوردی ایران در این ناحیه قلمداد می‌شود.

البته ناگفته نماند که سایت های سنگنوردی خراسان رضوی فقط در این منطقه متراکم نیست و در بسیاری از مناطق استان به صورت پراکنده وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با این مناطق و سایر سایت های سنگنوردی ایران می‌توانید اینجا کلیک کنید.

در اخلمد موقعیتی فراهم است که از دیواره‌های بلند چندطوله 200-300متری گرفته تا مسیرهای کوتاه اسپرتی را شاهدیم. این مسیرها توسط سنگنوردان داخلی و خارجی گشایش یافته و اگر بخواهیم تعداد دقیق مسیرهای موجود در این منطقه را شمارش کنیم، نیازمند تحقیقاتی گسترده و جامع است. همین بس که بدانیم اینجا از سنگنوردان و دیواره‌نوردان حرفه‌ای و مبتدی تا دره‌نوردان می‌توانند تمرینی مناسب و در خور داشته باشند.

به دره‌نوردی اشاره کردم زیرا که در اخلمد برای دره‌نوردان نیز جای کار بسیار است و دره اجنه محفلی برای تمرینات این ورزشکاران به حساب می‌آید. برای آشنایی بیشتر با دره‌های ایران اینجا و برای آشنایی با مناطق سنگنوردی ایران اینجا کلیک کنید.

بیدستان کجاست؟

دره بیدستان از دره‌های فرعی روستای اخلمد از توابع شهرستان چناران است. برای دسترسی به این دره باید مسیر روستای اخلمد را طی کنید و از میانه روستا و دوراهی اصلی، مسیر سمت چپ را انتخاب کرده و به انتهای مسیر بروید. اینجا کوچه پس کوچه‌ها بسیار است و اگر برای اولین بار به اینجا می‌روید حتما از محلی‌ها نشانی را بپرسید. می‌توانید از گوگل مپ هم استفاده کنید، ما در تیم آی داونچر محل دقیق موقعیت سایت سنگنوردی قبله را در گوگل مپ ثبت کرده‌ایم.

برای حضور در منطقه سنگنوردی دیواره قبله که در بیدستان قرار دارد، حدود 20دقیقه مسیر خاکی را باید طی کرد. بهترین فصول تمرین در این ناحیه در ایام تابستان و بهار می‌باشد. بیدستان در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد و هوایی بسیار سرد داشته و برای پاییز و زمستان مناسب نیست. جاده خاکی موجود در منطقه، بسیار نامناسب می‌باشد و ممکن است نتوانید با خودرو سواری تا انتهای مسیر بروید. مخصوصا اگر پیش از حضور شما در منطقه کمی بارندگی شده و جاده لغزنده باشد، خاک منطقه به صورتی است که مانع حرکت خودرو می‌شود و کاملا سر و لغزنده خواهد شد. بهتر است از خودورهای شاسی بلند استفاده کنید.

انتهای این جاده خاکی بن‌بست است و به یک پارکینگ ختم می‌شود. می‌توانید خودرو را در این پارکینگ پارک کرده و به همراه خانواده در کنار رودخانه پایین دست اتراق کنید. رودخانه‌ای که از میان دشتی پر از درخت می‌گذرد و در واقع باغ شخصی است. درختان گردوی کهن و سربه فلک کشیده متعدد در کنار قناتی پر از آب فضایی دلنشین را ایجاد کرده است. این رودخانه دایمی در نزدیکی دیواره سنگنوردی قبله قرار دارد و می‌توانید در دشت پایین کمپ زده و از آب و هوا و جریان آب بهره‌بگیرید.

منطقه سنگنوردی قبله یا موقعیت خوشدل؟

منطقه سنگنوردی قبله به موقعیت خوشدل نیز معروف است. این ناحیه برای پاسداشت از تلاش‌های مربی ارزنده جناب آقای رضا خوشدل از مربیان به نام مشهدی که در کشور شهرتی دیرینه دارد به نام ایشان نهاده شد. رضا خوشدل از مربیان رسمی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشور است.

دیواره سنگنوردی قبله از سال‌های دور مورد توجه سنگنوردانی همچون استاد مهدی خلیلی، جاویدنام حاج حامدگلکار و دیگر سنگنوردان خراسانی بوده است. این منطقه سنگنوردی خراسان در سال‌های اخیر بیش از پیش مورد توجه سنگنوردان قرار گرفت.

کروکی مسیرهای منطقه سنگنوردی قبله

پیش از اینکه کروکی مسیرهای گشایش یافته در دیواره سنگنوردی قبله را ارایه کنیم لازم می‌دانیم از همکاری‌های همه جانبه جناب آقای استاد ابوالفضل رضایی تقدیر کنیم. کروکی‌های ارایه شده در این مقاله حاصل همراهی و همکاری جناب آقای رضایی است. همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، این منطقه سنگنوردی خراسان رضوی در سال‌های اخیر بیش از پیش مورد اقبال بوده و مسیرهای مختلفی نیز در آن گشایش یافت. در گذشته نیز سنگنوردان و اساتید پیشکسوت همچون استاد مهدی خلیلی در این ناحیه مسیرهایی را گشایش کرده‌اند که در حال تکمیل اطلاعات این مسیرها نیز هستیم.
آنچه امروز در منطقه قابل توجه می‌باشد، گشایش مسیرهای اسپورتی کوتاه و بلند بوده که توسط سنگنوردان جوان خراسانی و برای اجرای پروژه‌ پایان‌نامه مربیگری صورت گرفت. این گشایش‌ها زیر نظر استاد علی کاووسی صورت گرفت. برخی مسیرها نیز به تازگی گشایش یافته. در حال حاضر بیش از سی مسیر اسپورتی کوتاه و بلند دو طوله با درجه سختی صعود 5.10 تا 5.12 در این منطقه گشایش یافته است.
1: پاندولیدرجه سختی: 5.11C

تعداد میانی: ندارد

طول مسیر: 10متر

سال و تیم گشایش کنندگان:

1397

ابوالفضل رضایی

توضیحات: این مسیر به صورت ابزارگذاری و ترد صعود می‌شود. ابزارهای مورد نیاز یک ست فرند تا سایز سه ، یک ست ترای‌کم تا سایز دو (به همراه 0.125 و 0.25) ، یک ست فرند زیرو - انتهای مسیر تک نقطه بولت 12 به همراه مایلون می‌باشد. این مسیر از طاقچه سمت راست نیز به نقطه کارگاه دسترسی دارد.

2: جاویددرجه سختی: 5.11C

تعداد میانی: 10 بولت

طول مسیر: 25متر

سال و تیم گشایش کنندگان:

1397

شبنم بهادری

توضیحات: کارگاه آماده و زنجیر می‌باشد.

3: نگاهدرجه سختی: 5.11B

تعداد میانی: 7 بولت

طول مسیر: 20متر

سال و تیم گشایش کنندگان:

معصومه جمشیدی

توضیحات: کارگاه آماده و زنجیر می‌باشد.

4: جامپدرجه سختی: پروژه

تعداد میانی: 7 بولت

طول مسیر: 20متر

سال و تیم گشایش کنندگان:

1397

ابوالفضل رضایی

توضیحات: کارگاه آماده و زنجیر می‌باشد.

5: قدسدرجه سختی: 5.12B

تعداد میانی: 12 بولت

طول مسیر: 20متر

سال و تیم گشایش کنندگان:

1397

ابوالفضل رضایی

توضیحات: کارگاه آماده و زنجیر

6: گل سنگدرجه سختی: 5.12A

تعداد میانی: 6 بولت

طول مسیر: 22 متر

سال و تیم گشایش کنندگان:

1397

زهره علیزاده

توضیحات: کارگاه آماده و زنجیر می‌باشد.

7: عماددرجه سختی: 5.11B

تعداد میانی:12 بولت

طول مسیر: 25متر

سال و تیم گشایش کنندگان:

1397

عماد ملایی

توضیحات: کارگاه آماده و زنجیر می‌باشد.

8: خفاشدرجه سختی: 5.12AB

تعداد میانی: 6بولت

طول مسیر: 18متر

سال و تیم گشایش کنندگان:

1397

ابوالفضل رضایی

توضیحات: کارگاه آماده و زنجیر می‌باشد.

9: آذردرجه سختی: 5.11D

تعداد میانی: 10 بولت

طول مسیر: 22متر

سال و تیم گشایش کنندگان:

1397

حسین علیمردانی

توضیحات: کارگاه آماده و زنجیر می‌باشد.

اطلاعات منتشر شده در تارنمای ما با حفظ حسن نیت و بر اساس آخرین شرایط موجود در مناطق، تهیه شده است. اما، باید این نکته را در نظر داشت که سایت‌های ورزشی موجود در طبیعت، به فراخور گذر زمان و موثر از شرایط جوی و مداخلات انسانی، همواره در معرض تغییرات خواهند بود. کاربران مجاز نیستند محتوای موجود در سایت را با مقاصد تجاری و حتی غیر تجاری بدون ذکرنام تارنمای آی‌ادونچر بازنشر بدهند. هر گونه کپی برداری از محتوای وب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت. تارنمای ما هیچگونه مسئولیتی در برابر تبعات ناشی از هر گونه استفاده از مضامین این وب سایت، توسط اشخاص را بر عهده ندارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *